Nenechte si ujít novinky z E-Bezpečí a přihlaste si odběr našeho newsletteru.

S ČT Edu spolupracujeme na nových pořadech o mediální výchově
11. 10. 2024

V těchto dnech ve spolupráci s Českou televizí - ČT EDU připravujeme nové pořady zaměřené na podporu mediální výchovy a mediální gramotnosti. Do...

Číst dál...

Spolupráce s MŠMT pokračuje
11. 10. 2024

V těchto dnech díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy intenzivně školíme žáky 1. a 2. stupňů ZŠ v problematice online...

Číst dál...

Nová knížka o umělé inteligenci pro Ministerstvo vnitra a Policii ČR dokončena
11. 10. 2024

V těchto dnech jsme úspěšně dokončili novou knížku o rizicích a příležitostech umělé inteligence, kterou jsme připravili ve spolupráci s...

Číst dál...


Home Rizikové jevy Sociotechnika Podvody s falešnými webkamerami řádí i v ČR

Přečteno jinde










































Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Přihlásit odběr novinek


mini_webcamtrollingVelmi nebezpečným fenoménem, který jsme v posledních několika měsících zaznamenali na českých i zahraničních sociálních sítích a také v rámci běžných komunikačních nástrojů na bázi instant messengerů (ICQ, Skype), jsou podvržené videozáznamy, které jsou vyhlédnutým obětem (dětem či dospělým) promítány místo skutečného záznamu z webkamery. Riziko zneužití této technologie je vzhledem k nízké osvětě skutečně vysoké. A to, jak jsou záznamy věrohodné, můžete posoudit sami.

Webcam trolling

K uskutečnění podvodu stačí jen velmi málo - investovat přibližně 10 $ a zakoupit si program, který umožňuje vytvářet virtuální webkamery, jejichž obsah můžeme dle libosti měnit. Virtuální webkamera se jako softwarový nástroj chová podobně, jako webkamera skutečná, lze ji tak propojit jak s běžnými instant messengery, tak i videochatovacími nástroji na bázi pluginu pro internetový prohlížeč. Jednoduše tak lze napadnout jakýkoli webový videochat - počínaje Facebook videochatem, konče u Skype, ICQ či jakýchkoli dalších programů podporujících videochat.

Ukázková smyčka (varianta muž)

Ukázková smyčka (varianta žena)

Fenomén podvržených záznamů pravděpodobně vznikl v prostředí veřejných videochatů na bázi Chatroulette a někdy je označován jako webcam trolling. Primárním účelem je pobavit se na úkor vyhlédnutého chatujícího, který pak např. plní rozkazy či příkazy, které mu pod falešnou identitou zadáváte např. jako vnadná blondýnka či brunetka s bujným poprsím. V prostředí internetu v tuto chvíli kolují stovky nahrávek - většinou několikaminutových smyček, které můžete pro simulaci videochatu jednoduše využít. A jejich věrohodnost je skutečně vysoká.

Rizikové varianty webcam trollingu

Webcam trolling lze využít mimo jiné např. pro manipulaci dětí a získání jejich intimních záznamů (nahrávek, fotografií), které lze využít pro jejich další vydírání, komunikaci vedoucí k osobní schůzce s dítětem (kybergrooming/sociální inženýrství) apod.

“První servery, které zobrazovaly oběti tohoto typu podvodu začaly vznikat zhruba před třemi lety. V současné době jich lze na internetu nalézt zhruba několik desítek, ty nejúspěšnější pak mají i několik desítek tisíc shlédnutí denně. Nejrozšířenější jsou servery s videosekvencemi dětí, hlavně pak chlapců ve věku 13 - 18 let. Chování obětí naznačuje, že jsou vyzváni „dívkou“  nebo „dívkami“ k erotickému pokecu, následují výzvy k ukázání intimních partií, případně onanie. Existují videa, kdy se požadavky útočníků specializují na konkrétní sexuální praktiky a obzvláště velký počet shlédnutí pak mají videa, kde je zobrazeno více obětí najednou. Oběti jsou zmanipulováni takovým způsobem, že v několikaminutové stopáži dokáží plnit příkazy útočníků a i heterosexuální jedinci jsou ochotni na videokameru s kamarády vyzkoušet různé sexuální praktiky se stejným pohlavím,” uvádí Martin Kožíšek, manažer internetové bezpečnosti firmy Seznam.cz.

Jak webcam trolling rozpoznat a jak se bránit

Nejjednodušší metoda, jak lze webcam trolling rozpoznat, je odhalení podvodu díky absenci zvuku ve videu. Pokud se vám uživatel či uživatelka na druhé straně webkamery začne například vymlouvat, že nemá mikrofon a nemůže vám tedy v reálném čase odpovídat, pravděpodobně se jedná o podvod. Většina dostupných videosmyček totiž neobsahuje záznam zvuku, zobrazené osoby pak na kameru zásadně nemluví, naopak komunikují s vámi pomocí textového chatu.

Další možností, jak prověřit, zdali se jedná o podvrh či skutečný přenos, je požádat osobu na webkameře, aby svou identitu potvrdila nějakým textovým vzkazem v reálném čase, který bude vidět na webkameře, například napíše na kus papíru své jméno, dnešní datum a nějaký domluvený vzkaz. Tak lze identitu komunikujících snadno potvrdit.

Důvěřuj ale prověřuj

Co říci závěrem? V případě, že komunikujete s cizími uživateli v prostředí internetu, důkladně si prověřte jejich identitu a hlavně si uvědomte, jak snadno lze zfalšovat nejen fotografie, ale také videozáznamy.

dr. Kamil Kopecký, Centrum PRVoK PdF UP / E-Bezpečí

Ukázky podvodu (Facebook)

fake_facebook_webcam

Ukázky podvodu (Skype)

skype_podvod

 

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2024)

panel
190000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
60000 +
proškolených dospělých
panel
8000 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
300 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
7800 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
160000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

Nenechte si ujít novinky z E-Bezpečí a přihlaste si odběr našeho newsletteru.

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.