V těchto dnech startuje nový projekt zaměřený na oblast kybernetické bezpečnosti Zefektivnění česko-polské spolupráce v boji proti kyberkriminalitě, který realizuje tým složený ze zástupců osmi policejních ředitelství z České republiky a Polska a odborníků projektu E-Bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci. Jak již název projektu napovídá, projekt se zaměřuje především na nové způsoby boje s internetovou kriminalitou, a to prostřednictvím zefektivnění práce policie (v ČR a PL), podpory prevence cílené na děti, pedagogy a rodiče a také podpory poradenské činnost umožňující anonymní pomoc obětem internetové kriminality. Součástí projektu jsou také výzkumné aktivity, umožňující odhalovat nové formy kybernetických hrozeb, se kterými jsou online uživatelé v kontaktu.
Projekt si klade především dva základní cíle
1. Vytvořit společnou komunikační síť v podporovaném území (česko-polské příhraničí), která umožní rychlé předávání informací přes hranice, tedy i zefektivnění řešení různých druhů případů internetové kriminality.
2. Prohloubit spolupráci s veřejností prostřednictvím různých terénních aktivit (prevence, intervence, výzkum)
V praxi to znamená, že v rámci projektu během 3 let proběhne v prostředí školy (i mimo ně) 270 preventivních akcí s celkovým dopadem na přibližně 40-50 000 dětí. Zároveň budou posíleny kapacity poradny E-Bezpečí, která případy rizikového chování zachycuje, řeší a předává Policii ČR. Její “klon” vznikne také na polské straně. Terénní aktivity budou probíhat v podporovaném území, tedy česko-polském pohraničí.
Podporované území
K dalším aktivitám pak patří zvyšování kvalifikace policejních odborníků - a to jak v oblasti prevence, tak i intervence - analytické činnosti a vyšetřování. Projekt umožní zvýšit kvalifikaci více než 700 policistům.
Bližší podrobnosti o projektu včetně možnosti objednat zdarma vzdělávací akci pro vaši školu v rámci podporovaného území naleznete na www.stopcybercrime.cz.
Projekt "Zefektivnění česko-polské spolupráce v boji proti kyberkriminalitě" (CZ.11.4.120/0.0/0.0/17_028/0001654) je realizován v rámci programu Interreg V-A Česká republika - Polsko.